NEOWALL NAMAI

Skydinės statybos technologija iš standartizuotų struktūrinių izoliacinių blokų.

Lietuvių išradimas šiltai ir greitai statybai – novatoriška ir ekonomiška statybos technologija iš NeoWall skydų. Kaip sumažinti darbo apimtis ir kaštus statybvietėje? Juk kvalifikuotų darbininkų darbo užmokestis sudaro didžiąją dalį statybos sąnaudų. Galų gale, kur rasti kvalifikuotų statybininkų ir kaip juos išlaikyti? Kaip išvengti žmogiškųjų klaidų? Kaip statybvietėje kuo mažiau priklausyti nuo oro sąlygų?

Šie klausimai jau dešimtmetį medinių namų statyba užsiimančios bendrovės specialistams ilgai nedavė ramybės. Galų gale atėjo mintis gaminti naujos konstrukcijos statybai paruoštus struktūrinius skydus su šiltinimo medžiaga ir apdaila. Nors idėja nėra nauja, tačiau UAB “Woodhouses.lt” patentuota NeoWallskydų konstrukcija yra originali, tokių iki šiol niekas negamino. Konstrukcijoje siekta išvengti silpniausių skydų konstruktyvo vietų – laikančiųjų konstrukcijų apkrovos ribojimo, užtikrinti stabilumą bei eliminuoti šilumos tiltelius jungtyse.

Tradiciniai ir SIP skydai

Esminiai konstruktyvo skydų gamybos principai panašūs: medienos rėmai su statramsčiais užpildyti šiltinimo medžiaga. Rėmo konstrukcijoje standartiniai laikančiųjų statramsčių matmenys yra 150×50 mm, jie montuojami kas 600-625 mm.  Rėmo konstrukcija dažniausiai apkalama 10-12 mm storio OSB plokštėmis. Kai kas naudoja MDF plokštės, fanerą.

Tam, kad statinys neišsiklaipytų ir neatsirastų plyšių, turi būti itin gerai išdžiovinta statramsčių mediena. Čia visada slypi pavojus, jog keičiantis temperatūros ir drėgmės sąlygoms mediena „vaikščios”.

Skydinei konstrukcijai priskiriami ir vadinamieji struktūriniai skydai SIP (Structural Insulated Panel). Tai daugiasluoksnis statybinis skydas, sudarytas iš polistireninio putplasčio (neoporo) sluoksnio iš abiejų pusių apklijuoto orientuotomis skiedrų plokštėmis (OSB). Vietoj OSB naudojamos ir kito tipo plokštės. Gaminami ilgesni ir trumpesni skydai, jie montuojami tarp statramsčių, kurie atlieka ir jungimo siūlių funkciją.  Šiuo atveju paprastai sienoje susidaro nemažai jungčių ir šilumos tiltelių. Tokioje konstrukcijoje didžiausios apkrovos (vertikalios, horizontalios, vėjo) tenka skydo konstruktyvui – t.y. polistireniniui putplasčiui ir OSB plokštėms.

NeoWall skydai su integruotais faneros statramsčiais

NeoWall skydo konstrukcija tiek stabilumo, tiek šilumos izoliacijos požiūriu yra patobulinta ir jos kūrėjai šią kontrukciją patentavo.

„Projektuodami skydo konstrukciją pirmiausia siekėme, kad nereiktų riboti laikančiosios konstrukcijos apkrovos. Skydas yra vientisas, o skydų standumo briaunų funkciją atlieka standartiškai kas metrą per visą skydo plotį integruojamos laminuotos faneros plokštės (LVL). Jų tankis arba žingsnis reguliuojamas priklausomai nuo apskaičiuotų apkrovų. Gyvenamajam namui užtenka kas 1 metrą integruotų laminuotos faneros plokščių. Žingsnis, priklausomai nuo poreikio, gali būti didesnis ar mažesnis. Mūsų skydų konstrukcijos namą galima dengti netgi čerpių stogu, nors paprastai skydiniai namai šia danga nedengiami”, –  sakoNeoWall išradėjų komandos atstovas UAB „Woodhouses.lt” direktorius Jurgis Vaišvila. Jo teigimu, tai naujas medžiagų jungimo į skydus būdas, kuris pastatų statyboje atvers naujas galimybes pasiekti greitį, energinį efektyvumą ir kokybę.

Skydai tinka daugiabučių statybai, tokiu atveju apatinių skydų laminuotos faneros statramsčių žingsnis daromas tankesnis.

Be to, naudojant NeoWall skydus, 100 kv.m dviejų aukštų namui sutaupoma iki 15 kv.m ploto, t.y. net 15 proc. namo ploto.

Viduriniam skydo termoizoliacijos sluoksniui naudojami 30 cm storio, 1 m pločio ir 3 m aukščio neoporo blokai, jų šonai prie laminuotos faneros statramsčių klijuojami per visą savo storį. Neoporas iš vienos pusės dengiamas OSB plokštėmis. Maksimalus skydų ilgis – 12 metrų.

Skydo struktūros variantas.

Skydų gamyba vyksta ceche, uždaroje patalpoje. Užsakovams rekomenduojama iš anksto pasirinkti išorės apdailos medžiagą, tuomet skydai apdailinami gamykloje. Skydai su apdaila į statybvietę gabenami vertikalioje padėtyje, kad nebūtų pažeista apdaila, langai. Statybvietėje skydams sumontuoti užtenka 2-3 žmonių ir krano.

Ceche pagaminti skydų matmenys tikslūs, jungtyse tarp skydų galima vos 3 mm paklaida. Ją nesunkiai kompensuoja poliuretaninės montavimo putos ir tarpinės. Kadangi skyduose nėra medienos masyvo, naudojama laminuota fanera, išvengiama medienos deformacijų, kurios naudojant medienos masyvo tašelius yra neišvengiamos.

Skydai tvirtinami varžtais, ankeriais, klijais.

Sienos kampo mazgas.

Perdangų konstrukcija gali būti bet kokia – gelžbetonio, medinė, iš blokelių ar plokščių, iš tų pačių skydų. Jeigu perdangos montuojamos iš skydų, galimas jų ilgis yra 8 metrai. Kadangi laikantieji skydai atlaiko dideles apkrovas, galima monolitinė betoninė perdanga arba klijuotų medienos sijų su šiltinimo sluoksniu perdanga. Tiesa, betoninei perdangai išlieti teks skirti daugiau laiko. Stogo konstrukcija pasirinktinai – iš tų pačių skydų arba kita.

Kadangi paruoštų montavimui skydų idėja yra surinkti namą per kelias dienas, tad, norint pasiekti šį tempą, geriausia, jei visos konstruktyvo dalys paruošiamos gamykloje.

Šios konstrukcijos namai itin sandarūs, tad juose būtina rekuperacinė vėdinimo sistema.

Energinis efektyvumas

Konstruodami novatorišką skydą NeoWall išradėjai žvelgė į netolimą ateitį, kuomet įsigalios A klasės energinio efektyvumo reikalavimai. Pasiekti šį rodiklį skydinėje statyboje lengviau nei statant kitu būdu. Po dviejų trijų metų vargu, ar rinkoje bus populiarūs B energinės klasės namai. O naujai statomi pastatai, kuriems statybos leidimai bus išduoti po 2016 metų sausio 1 d., turės atitikti ne žemesnės kaip A klasės energinio naudingumo reikalavimus, po 2021 metų sausio 1 d. leidimus statyti gaus tik projektai, kurie atitiks aukščiausią – A++ energinę klasę.

Kaip apskaičiuota, naudojant NeoWall skydus, šilumos perdavimo koeficientas netgi viršija reikalaujamus: A klasės skydai turi 0,12, A+ – 0,104, A++ – 0,0918 W/m K šilumos perdavimo koeficientus. Atitinkamai sienų šiluminė varža yra 8,02, 9,64 ir 10,64  kv.m K/W.

Kol kas skydo išradėjai neapsisprendė dėl standartinio termoizoliacijos sluoksnio storio jame – tiriama, kokį dažniausiai renkasi užsakovai.

Šilumos tiltelių ir statikos požiūriu svarbus klausimas yra skydų jungtys. Kaip minėta, NeoWall gamintojai į skydo konstrukciją integruodami statramsčius galvojo apie stabilumą, o jungčių sandarumą užtikrina išbandyta technologija. „Kadangi jungčių palyginti nedaug, tad tikimybė, kad jos bus atliktos nekokybiškai –  irgi mažėja”, – sako UAB „Woodhouses.lt” direktorius L.Vitkevičius. Išvengti rizikos, kuri atsiranda naudojant daug rankų darbo statybvietėje, irgi buvo viena iš priežasčių paskatinusi kurti naujos konstrukcijos skydus.

Projektas ir statybos etapai

UAB “Woodhouses.lt” jau 10 metų gamina klijuotų tašų rąstus bei skydų konstrukcijas, stato iš jų gyvenamuosius ir kitos paskirties pastatus tiek Lietuvoje, tiek Europoje, darbų geografija – nuo Islandijos iki pietų Ispanijos.

Tad darbas su mediena ir bendradarbiavimas su architektais statybininkams ne naujiena, įmonė turi tipinių skydinių namų projektų.

„Bet dažniausiai kiekvienas užsakovas turi savo viziją arba savo projektą, mes paprastai nesunkiai jį pritaikome skydinei statybai. Jeigu reikia kitokių konstrukcinių sprendimų, naudojame klijuotą medieną, didesniems tarpatramiams galima naudoti metalines konstrukcijas. Praktiškai bet kokiai užduočiai yra atitinkami sprendimai. Architektūriniai sprendimai dėl skydinės statybos taip pat praktiškai neribojami”, – apie  architektūrinius-konstrukcinius sprendimus kalbėjo architektas Jurgis Vaišvila.

Skydinio namo statybos etapai:

  • Architektūrinio projekto parengimas.
  • Pagal turimą projektą parengiamas techninis namo projektas ir konstrukcijų brėžiniai. Projektavimas gerokai atpinga ir supaprastėja dėl standartizuotų mazgų.
  • Pagal konstrukcijų brėžinius gaminami skydai. Kadangi vienas iš NeoWallskydų išradimo tikslų buvo kuo daugiau darbų atlikti ceche ir kuo mažiau jų palikti statybvietėje, skydų paruošimas trunka nuo mėnesio iki trijų.
  • Paruošiami namo pamatai. Pamatai pasirenkami atsižvelgiant į grunto pobūdį.
  • Atvežami paruošti skydai ir iš jų per keletą dienų surenkamas namas.

Beje, statyba iš NeoWall skydų leidžia išvengti užsakovams ilgai besitęsiančio galvos skausmo dėl techninės priežiūros, netinkamų oro sąlygų, šiukšlyno statybvietėje, įvairių statybinių klausimų nagrinėjimo, medžiagų ir sprendimų paieškos.

JAU PASTATĖME

Mūsų darbai